مجله اینترنتی وبلایت

فروشگاه های آنلاین وبلایت

مجله اینترنتی وبلایت

گردشگری مزرعه ؛ رونق تولید و حال خوب ما

سعیده زنگنه ( سردبیر ) | شنبه | 1397/04/02 | 09:30 | شماره ی اول

0

352

ویدئوهای گردشگری مزرعه ؛ رونق تولید و حال خوب ما صداهای گردشگری مزرعه ؛ رونق تولید و حال خوب ما تصاویر گردشگری مزرعه ؛ رونق تولید و حال خوب ما

گردشگران مزرعه ، مسافرانی هستند که از فضای ناخوشایند شهری به طبیعت بکر و زیبای روستا ، پناه می آورند تا چند روزی را به سبک روستاییان زندگی کنند . آن دسته از آدمهایی که ترجیح می دهند به جای گردشگردی در سواحل آنتالیا و استامبول یا هزینه تور و هتل های گران در مزارع و مراتع و باغستان ها بچرخند تا چند روزی مثل یک روستایی زندگی کنند و در این بین با آداب و رسوم آن منطقه هم آشنا شوند. به این ترتیب هم نیروی کار علاقه مند و رایگان به مزارع وارد می شود ، هم اهالی روستا ، در ازای خدمات و پذیرایی که به گردشگران می دهند ، درآمد کسب می کنند .

وقتی کشاورزی دچار رکود می شود و اقتصاد روستاها ، از رونق می افتد ؛  
مهاجرت روستاییان آغاز می شود. شروع می کنند به کوچ کردن و سرازیر شدن  سمت حاشیه شهرهای بزرگ
به امید کار بهتر و درآمد بیشتر !
 روستاها کم کم خالی از سکنه می شوند و زمین ها ، بی حاصل.
اما در عوض ، مشکلات شهرهای بزرگ بیشتر می شود و انفجار جمعیت و نبود خدمات مناسب شهری ، گره ها را کور تر می کند.
اینجاست که گردشگری کشاورزی ، آستین ها را بالا می زند برای باز کردن گره ها.
گردشگران مزرعه ، مسافرانی هستند که از فضای ناخوشایند شهری به طبیعت بکر و زیبای روستا ، پناه می آورند
تا چند روزی را به سبک روستاییان زندگی کنند . آن دسته از آدمهایی که ترجیح می دهند به جای گردشگردی در سواحل آنتالیا و استامبول یا هزینه تور و هتل های گران در مزارع و مراتع و باغستان ها بچرخند تا چند روزی مثل یک روستایی زندگی کنند و در این بین با آداب و رسوم آن منطقه هم آشنا شوند.
به این ترتیب هم نیروی کار علاقه مند و رایگان به مزارع وارد می شود ، هم اهالی روستا ، در ازای خدمات و پذیرایی که به گردشگران می دهند ، درآمد کسب می کنند .
 
گردشگری کشاورزی یک مفهوم ترکیبی است از حوزه کشاورزی ، سفر و گردشگری. برای ایجاد و گسترش بازارهای سودآور جدید محصولات کشاورزی ، خدمات در مزرعه و تجارب سفر برای گردشگران.
گردشگری مزرعه یا اگروتوریسم (AgroTourism) از گونه‌های گردشگری پایدار است که گردشگر  فعالیت‌های روزانه یک مزرعه، باغ، دامداری ویا زمین کشاورزی را انجام می دهد. مشارکت و همراهی در تجربه زندگی بومی، مهمترین دستاورد این سبک از سفرهاست.
 مالزی از نمونه های موفق و معروف در گردشگری مزرعه است . مزرعه میوه دسارو (Desaru) با بیشتز از 100 نوع میوه گرمسیری، 10 نوع گیاه مختلف و یک باغ وحش حیوانات اهلی ، تجربه بی‌نظیری را برای تمامی گردشگران بین‌المللی و داخلی  مجموعه اش فراهم کرده است.
روستاها فعال اگر باشند ظرفیت‌ پرورش انواع میوه‌ها، سبزی‌ها، طیور و دام، زنبورداری، پرورش کرم ابریشم، باغداری، پرورش ماهیان و استخرهای پرورش ماهی را دارند.
در ایران تا این لحظه از گردشگری کشاورزی برای رفع مشکلات روستاییان یا حفاظت از محیط زیست به ندرت استفاده شده به اندازه انگشتان یک یا نهایت دو دست.  از روستای  ماسوله، ابیانه ، کندوان و شاندیز مشهد این سال ها مقصد گردشگران بوده‌اند آن هم نه به معنای واقعی و تمام آن چیزی که در گردشگری کشاورزی اتفاق خواهد افتاد.
خیلی ها گردشگری کشاورزی را با گردشگری روستایی یکی می دانند در‌حالی که گردشگری کشاورزی  از زیرمجموعه‌های این شاخه از گردشگری به حساب می آید. گردشگریِ مزرعه  از دهه١٩۵٠ میلادی به بعد گسترش پیدا کرد شامل بسته ای از آموزش و گردشگری : اقامت در مزرعه یا منزل کشاورز، اردوزدن، بازدیدهای آموزشی، انجام فعالیت‌های زراعی، یادگیری صنایع دستی، طبخ غذاهای سنتی و فروش محصولات .
برای برگزاری یک تور گردشگری مرزعه باید کشاورزان و باغداران روستا هم قبل از پذیرش گردشگر و برخورد با آنها باید آموزش هایی ببینند و بعد از آن است که  تعدادی گردشگر با هزینه‌ای کمتر از هزینه معمول یک سفر، برای چند روز وارد باغ و مزارع می شود.  به گردشگران  نحوه کار در باغ و چیدن میوه‌ها می دهند تا در مدتی که مهمان مزرعه هستند در کنار باغ‌دار به چیدن میوه و کمک به او مشغول شوند. در‌عوض باغ‌دار مقداری میوه و جای خواب و خوراک به آن‌ها می‌دهد. گردشگران طی چند روز، زندگی و کار در باغ و مزرعه را با بهایی اندک تجربه می‌کنند و هم باغ‌دار هزینه کمتری برای کارگر پرداخت می‌کند و این یعنی یک معامله دو سر برد . 
در اغلب روستاها ، زنبور و زنبورداری هست و دیدن فعالیت زنبورهای عسل از پشت کندوی شیشه ای  از جذاب ترین قسمت های گردشگری مزرعه . آشنایی با فرآیند تولید عسل از جاذبه های تماشایی برای دوست داران طبیعت..
کار با تراکتور و سوار شدن بر آن تجربه ای است که در طول زندگی یک آدم شهرنشین هیچ گاه اتفاق نمی افتد.
اگرچه گردشگران این نوع گردشگری را با هدف تفریحی دنبال می کنند اما  تصور کنید اقلیم چهار فصل ایران ، در کنار گردشگری 
مزرعه ، چه ظرفیت عظیمی برای آبادانی و عمران روستاها می تواند داشته باشد. 
روستاها فعال که باشند باعث رونق تولید در شهر و منطقه جغرافیایی خود می شوند . مزرعه و روستا قلب تپنده چرخ تولید است.
تولید که زیاد باشد به دست همه ، محصول با قیمت مناسب می رسد و این یعنی کاهش تورم و مرگ آن . 
 
 
نظر به صورت خصوصی ارسال شود.