مجله اینترنتی وبلایت

فروشگاه های آنلاین وبلایت

مجله اینترنتی وبلایت

دسته بندی مطالب

همه مطالب ما و شما ...

کیسه برکت ، رسمی برای 27 رمضان مسلمانان

کیسه برکت ، رسمی برای 27 رمضان مسلمانان

برای ما که حساب و کتاب زندگی مان را سپرده ایم به بانک و کارت اعتباری ، درک مفهومی مثل کیسه برکت شاید آسان نباشد. قصه کیسه برکت را مادربزرگ ها خوب بلدند تعریف کنند. کیسه هایی که دوختش سنت بود . سنتی که رو به فراموشی رفته بود اما حالا شهرهای مختلف شروع کرده اند به احیا کردنش.

شهر رمضان و رسم مردمان کُرد

شهر رمضان و رسم مردمان کُرد

اهالی کردستان مومن اند به قرآن و هنوز هم هستند مادربزرگ هایی که از ختم های قرآن شان در ماه رمضان بگویند که تعدادش گاه به سه بار هم می رسید. رسم معمول بود که هر روزه داری حتما یک بار در رمضان دل به دهد به دل کلام الله از ابتدا تا به انتها. هنوز هم کردستان با وجود یکی شدن مراسم رمضان و ویژگی یک پارچگی فرهنگ شهری ، فرهنگ عمومی مخصوص به خودش را دارند هرچند که انواع نان ماشینی و شیرینی هایی مثل زولبیا و بامیه ، ویترین فروشگاه ها را شبیه هم کرده اما عطر نان کولیره و برساق هنوز هم قابل احساس است.

احتمال دارد یک انعکاس، تا جان بگیرد ، جانی را بگیرد!

احتمال دارد یک انعکاس، تا جان بگیرد ، جانی را بگیرد!

ممکن است حرفی بزنیم و چیزی بگوییم بی قصد و غرض و بدون آنکه در پی رنجاندن کسی باشیم ، اما یادمان باشد ، آنجا که جمله ما به گوش شخصی رسید ، دیگر صاحب آن نیستیم و از نتیجه آرایش آن در دل مخاطش بی خبریم. وقتی برای اولین بار قرار است کسی را ببینیم یا در مکانی حاضر شویم ، تمام سعیمان بر این است بهترین خودمان را ارائه دهیم، ظاهری آراسته باید برقرار باشد و خوبی هایمان چشم دیگران را سیراب کند

فانوس های روشن رمضان در ایران و جهان

فانوس های روشن رمضان در ایران و جهان

نماد فانوس برای رمضان اگرچه از فرهنگ عرب و خلفای فاطمی آمده است و جهانی شده اما فانوس به عنوان یکی از معدود ابزار روشنی برای ایرانیان هم در مراسم و آئین های مذهبی نقش ویژه خود را داشته . در ایران هم وقتی رمضان به نیمه می رسید ؛ سالروز ولایت امام حسن علیه السلام که می شد، کوچه ها پر می شد از بچه های فانوس به دست. صدای اشعاری که با شور و شادی در وصف حضرت اش می خوانند . در گلستانِ سال های دور ، درختی بود معروف به درخت فانوس. در محله سرپیر ، کنار مسجدی در استرآباد...

محصول کارخانه های فرهیخته گری چیست !؟

محصول کارخانه های فرهیخته گری چیست !؟

فرهیختگان ، فرهنگ ، تربیت ، صبر ، زندگی ، برنامه ریزی و مدیریت ، مدرک تحصیلیصبر به معنی استقامت و پایداری، برای رسیدن به هدفیه که بش اعتقاد داریم! ینی یه استراتژی طولانی برای رسیدن به هدف نهایی؛ که یکی از مهمترین ویژگیاش مدیریت زمانه! کسی که وارده محدوده صبر میشه، پیشاپیش پیروز شده،همیشه سربلند و مغروره و محکم قدم بر میداره، چون میدونه، میبینه و میفمه داره چیکار میکنه! فقط باید زمانش برسه تا نتیجه رو علنی اعلام کنه. اتفاقی که در تحمل کردن اثری ازش نیس...

زندگی به سبک رمضان

زندگی به سبک رمضان

مثل باران که می بارد بر سر همه بی دریغ و با طراوت مثل صندوقچه ای پر که کلیدش در جیب ردای پدربزرگ است ، فقط مثل سفره ای که پهن شده زیر سایگاه خنک درختانی بلند پای چشمه ای با آب سفید تر از شیر و شیرین تر از عسل و مثل چمدانی پر از سوغات برگشته از سفری مبارک رمضان فصل نزول همه فضائل است

به حواس پنجگانه فرصت تجربه های جدید بدهیم

به حواس پنجگانه فرصت تجربه های جدید بدهیم

تجربه های جدید اگر به برنامه های اساسی زندگی ، لطمه اساسی تر نزند، اعتماد و عزت نفسمان را افزایش می دهد، حس قدرت می دهد و بر مفید بودنمان می افزاید. وقتی دچار تجربه های جدید می شویم حواس پنجگانه مان بیشتر تحریک می شود، دقت ما افزایش می یابد ، سیستم ایمنی بدنمان بیشتر تمرکز می کند و برای تازه تر شدن سلول های مغز اکسیژن بیشتری در رگ ها جابجا می شود

رسم رمضان در خطه سبز گیلان

رسم رمضان در خطه سبز گیلان

مثل اهالی روستاهای تالش که آمدن ماه رمضان چیزی شبیه رسیدن نوروز است برایشان. قبل از روئیت هلال ماه ، خانه ها را آب و جارو می کنند و دل را خانه تکانی.از پیرزنی تالشی شنیدم که آمدن رمضان به قدری عزیز است که دیوارهای خانه را با گل رنگی سفید می کنند به خاطرش. به پیشواز رمضان که می روند ، ریش سفیدان گیلانی پادرمیانی می کنند به حرمتش تا آنها که دلشان زنگار گرفته از قهرها و دلخوری ها ، اخم دل باز کنند به مهر برای آشتی.

تمرین تحسین کردن، راز شگفت انگیز زندگی انسان های قدرتمند

تمرین تحسین کردن، راز شگفت انگیز زندگی انسان های قدرتمند

تحسین شدن و تحسین کردن یکی از بالاترین تراکنش ها را در تعاملات روزانه ما دارند. ما انسان ها تشنه تحسین شدنیم و از این آب حیات سیراب نمی شویم. تحسین کردن به معنی آفرین گفتن وحسن ها را برشمردن است. وقتی ویژگی های مثبت همدیگر را یاد آوری کنیم مطمئناً محیط زیست ما زیباتر از این خواهد شد. اگر به گذشته خود برگردیم شاید خاطرات خوب ما از بسیاری افراد، هنگامی شکل گرفته که نکات قوت ما و رفتارمان را ستوده و برای یک عمر در ذهن ما نهادینه شده باشند.

 ازنه شنیدن و نه گفتن چقدر می ترسید

ازنه شنیدن و نه گفتن چقدر می ترسید

بیشتر افراد از ورود به روابط جدید می ترسند و یا حتی از ارائه پیشنهادهای تازه . گاهی بهترین ایده ها را دارند اما از ترس رد شدن ، فرصت سوزی می کنند در روابط خصوصی زندگی شان آدمی را دوست دارند ، اما برای ارتباط با او ، اقدامی نمی کنند حتی از نزدیک ترین فرد زندگی ، مثل همسر ... در محیط کاری از رئیسشان درخواستی دارند اما ... نه شنیدن در موازات مهارت نه گفتن یکی از مهارت های ارتباطاتی است که نیاز به توسعه فردی دارد.

ترس از شکست ، عامل توقف

ترس از شکست ، عامل توقف

به جز ترس های منطقی که برای رشد شخصیت مان لازم است ؛ باقی ترس ها را اگر از خود دور نکنیم ، زنجیری می شود به دست و پایمان ! آدمهای اطراف که از بیرون نگاه مان می کنند احتمالا تنبل تصورمان کنند اما حقیقت اش این است که ما زندانی هایی هستیم که روزها و لحظه های خوب عمر خود را در بند این زنجیرهای نامرئی ، فقط می شماریم.

ترس از خوب نبودن ؛ غلبه بر کمال طلبی منفی

ترس از خوب نبودن ؛ غلبه بر کمال طلبی منفی

کمال گرایی چیز خوبی ست اما اگر غیر منطقی و بیش ار حد باشد ، فرصت های زیادی را از ما خواهد گرفت ؛ از قرار گرفتن در یک موقعیت شغلی جدید گرفته تا پیشنهاد برای حضور در یک مهمانی دوستانه . راهکار غلبه بر کمال طلبی منفی یکی دو تا نیست.با مطالعه کتاب های معتبر در حوزه روانشناسی می توانید به موارد بیشتر دست پیدا کنید اما...

ابیانه در گذشته بیدستان بوده است

ابیانه در گذشته بیدستان بوده است

تصویر زنان ابیانه این روستای کوچک در آلبوم هر گردشگری ثبت شده است اتفاقی که گاه چندان مورد پسند مردمان ابیانه نیست. گاه با نوشته محترمانه ای روی دیوار این نارضایتی را ابراز می کنند که زنان ابیانه سوژه دوربین عکاسان نباشد. در خیلی از مناطق ایران ، سبک زندگی مدرن شده اما فرهنگ ابیانه همچنان دست نخورده و بکر مانده است. این بکر بودن و اصالت در مدار آئین و سنت فقط در پوشش مردم ابیانه محدود نیست.

راه حل مسئله گرانی پیاز در خانه ماست

راه حل مسئله گرانی پیاز در خانه ماست

با خودم فکر کردم عجب ! مگر می شود. بیچاره خانم خانه ! تا جایی که مرور می کنم در اکثر غذاهای ما پیاز جزء واجبات است در مواد اولیه. به خودم که آمدم دیدم شده ایم یک اتاق فکر سیار که از بزرگراه چمران شمال به جنوب پایین می رفت و تز می داد. به راه حل راننده تاکسی فکر می کردم و راه های نرفته ای که به ذهنش نرسیده بود. به اینکه پیاز شده است مسئله ما . پیازی که چقدر پتانسیل دارد که نبودش یا افزایش قیمتش، آرامش روانی یک کشور را به هم بریزد.

بالا ترین میزان آزادی در کدام کشور است؟

بالا ترین میزان آزادی در کدام کشور است؟

آزادی یعنی در هر مکان و هر زمان مثلا هرچه دلت خواست ؛ بخوری و بیاشامی.مثل خرید و فروش و مصرف نوشابه های الکلی . اما آزادترین کشور دنیا کجاست روی نقشه جغرافیا؟ تقریبا در همه کشورها قانون و قواعدی هست تا سنگ روی سنگ بند شود.در کشورهایی که خوردن مشروبات الکی آزاد است،نوشابه های الکلی را فقط می توان در رستوران ها و مکان هایی که مجوز عرضه آن را دارند تهیه و در همان مکان مصرف کرد .